Česnek se v kuchyni používal od dávných dob. Jako jednu z hlavních potravin jej využívali lidé po celé Evropě i ve zbytku světa. Česnek dokáže skvěle ochutit jakýkoli pokrm a vaření bez něj si nelze představit.
Obsah
Zdravotní účinky česneku
Česnek je nejen velmi dobrý, ale také zdravý. Především pro srdce a kardiovaskulární systém. Býval používán jako léčivý prostředek. Je přírodním antibiotikem. Česnekovou polévku vařili lidé proti respiračním nemocem a nachlazením. Zlepšuje odkašlávání, tiší horečku a ničí parazity ve střevech. Je prevencí proti nemocem a používá se také na obklady proti chorobám pokožky, při poštípání hmyzem nebo různých ekzémech.
Při onemocněních nebo jako prevence by se měl česnek konzumovat čerstvý, tepelně neupravovaný. Což není problém, jelikož v mnoha receptech se používá česnek čerstvý.
Pomáhá také při snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi a proti tvorbě sraženin.
Česnek v kuchyni
Česnek má velmi výraznou vůni i chuť, obsahuje silice, které při skladování velmi intenzivně voní. Můžete jej skladovat bez obav, že by ostatní potraviny načichly, silice se uvolňují jen při narušení struktury samotných stroužků. Česnekové slupky se hodí k barvení velikonočních vajíček nebo látek.
Loupání česneku je lepší, když jej lehce promnete nebo zmáčknete. Slupka se tak uvolní a jde snáze dolů. Česnek se používá jako přísada do jídel nebo se i celý griluje. Můžete jím dochucovat pokrmy nebo jej využít jako jejich hlavní ingredienci. Svou výraznou chutí je lehce poznatelný a oblíbený, obzvláště čerstvý.
Vybírejte si česnek s fialovou slupkou, ty bývají nejvíce aromatické. Výhodou česneku je, že se jedná o potravinu domácí a nemusí být dovážet z daleka. Existuje mnoho druhů česneku, které se liší intenzitou pálivosti a aroma.
Česnekem se dochucuje maso, používá se ke špikování svíčkové nebo k potírání marinádou, ve které je obsažen v hojné míře. Výborná je také typická česneková polévka s krutony a tvarůžkem. Vyrábí se s jeho pomocí rovněž bylinkové máslo, různé dipy i omáčky. Také se nakládá i zavařuje. Slouží rovněž jako jedna z hlavních přísad naložených sýrů i zeleniny. Česnek se suší a používá jako koření sypaný nebo nakrájený na plátky. Avšak nezkoušejte česnek sušit doma, vydává dost nelibý zápach, raději si sušený česnek kupte v obchodě nebo použijte sušičku, kde je rychle hotov.
Česnekový dip z bílého jogurtu
Česnekový dip z bílého jogurtu se používá na doplnění masa, zeleniny, žampionů nebo pečených brambor. Připravuje se s bylinkami, čerstvými i sušenými. Jogurt použijte hustý krémový, nejlépe řecký, aby dip nebyl moc kyselý a příjemně roztíratelný. Na dochucení jej můžete dosladit i trochou cukru.
Ingredience:
- 3 stružky česneku
- bílý jogurt
- pepř
- sůl
- pažitka
Postup:
- Česnek rozmačkejte a zamíchejte jej spolu se špetkou pepře a soli do jogurtu. Přidejte nakrájenou pažitku a dobře promíchejte.
- Podávejte vychlazené k masu, salátům nebo grilované zelenině.
Grilovaný česnek
Grilovaný česnek je chuťovka, kterou byste jistě měli zkusit. Po upečení ztrácí svou typickou ostrost a je velmi měkký a lahodný. Můžete si jej vymačkat na špagety, natřít na chleba nebo použít jako základ dipů či s ním potřít grilované steaky. Hodí se také ke grilované zelenině.
Ingredience:
- 4 palice česneku
- černý pepř
- olivový olej
- špetka soli
Postup:
- Palice česneku ponechejte tak jak jsou a pouze uřízněte stopku s horní částí česneku.
- Posypejte kořením, solí a pokapejte olivovým olejem a ugrilujte do měkka.
Fazolky s česnekem
Fazolky s česnekem jsou zdravý a dietní oběd pro ty, kteří chtějí zhubnout i pro vegetariány. Hodí se k jídlu samostatně nebo jako příloha k masu, či bramborám. Zelené fazolky obsahují vitaminy C, D a skupiny B, také vápník, hořčík, železo a vlákninu. Jsou bohaté na bílkoviny a díky nízkému obsahu kalorií vhodně při dietě.
Ingredience:
- 500 g čerstvých nebo mražených fazolek
- 2 stroužky česneku
- máslo
- pepř
- sůl
Postup:
- Na másle opražte fazolky a přidejte rozmačkaný česnek se solí a pepřem.
- Fazolky restujte, dokud nejsou měkké. Podávejte je k bramborám nebo jako přílohu k masu.
Pečené brambory s česnekovým dipem
Pečené brambory jsou skvělý pokrm k masu i jen tak samotné. Doplňují se s pivem i vínem a česnekový dip podtrhne jejich chuť. Brambory se pečou na mnoho způsobů. Posolené, s grilovacím kořením i rozmarýnem. Můžete si je zasypat také sýrem různých druhů. Brambory se plní, šunkou, slaninou a sýrem. Vegetariáni ocení brambory plněné cukinou nebo zasypané bylinkami.
Ingredience:
- 500 g brambor
- 3 stroužky česneku
- sůl
- pepř
- jogurt
- grilovací koření
- pažitka
- bazalka
Postup:
- Brambory předvařte vcelku ve vodě. Když budou měkké, oloupejte je a nakrájejte na poloviny. Nové brambory loupat nemusíte. Posypejte je grilovacím kořením, solí a upečte.
- Česnek rozmačkejte do jogurtu a spolu se solí, pepřem a nakrájenými bylinkami jej rozmíchejte.
- Brambory s česnekovým dipem servírujte teplé a podávejte samotné nebo s masem.
Česneková marináda
Česneková marináda je taková základní marináda na maso. V žádné marinádě by určitě neměl česnek chybět. Skvěle si rozumí s bylinkami jako je bazalka, oregano, tymián, saturejka nebo rozmarýn, petrželka či pažitka. Česnekovou marinádou můžete potřít jakékoliv maso, pečené i grilované.
Ingredience:
- 4 stroužky česneku
- půl lžičky soli
- sójová omáčka
- špetka chilli
- 50 ml balzamikového octa
- 50 ml olivového oleje
- špetku pepře
- půl lžičky petrželky
- půl lžičky bazalky
- půl lžičky oregana
- půl lžičky sušeného medvědího česneku
Postup:
- Česnek rozmačkejte a s ostatními ingrediencemi smíchejte v misce. Nechte chvíli odležet, aby se chutě propojily.
- Marinádou potřete maso a nechte v lednici alespoň hodinu odležet, než jej budete grilovat.